Yıldız yağmuru 

24 sezondur klasik müzikten dansa, edebiyattan tiyatroya, çağdaş sanattan dünya müziğine uzanan geniş ve zengin programıyla sanatseverleri ağırlayan İş Sanat, bu sezonun da sonuna geliyor. İş Kuleleri Salonu’nda 6 Mayıs’ta “Ah Yalnızlığın Gömük Kapıları” dinletisinde usta şair Melih Cevdet Anday’ın şiirleri okunacak. Metnini Atilla Birkiye’nin hazırladığı, müzik direktörlüğünü Serdar Yalçın’ın üstlendiği, sahne uyarlamasını ise Mehmet Birkiye’nin yaptığı dinletide şiirleri Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek seslendirecek.  

14 Mayıs’ta Millî Reasürans Oda Orkestrası, Anadolu Rock müziğinin öncülerinden ilham alan bir program sunacak. Orkestra şefliğini Hakan Şensoy’un üstlendiği konserde Çağ Erçağ (viyolonsel), Nurkan Renda (gitar), Uğur Gülbaharlı (tuşlu çalgılar), Levent Candaş (basgitar), Emre Günay (davul) sahne alacak. Anadolu Rock müziğinin öncülerinden ilham alan topluluk konserde, dinleyicinin hafızasında yer alan eserlerden seçilen bir repertuvar sunacak. 

Konuşmalar, gösterimler 

23 Mayıs’ta “Forever Tango” gösterisi, Arjantin’in tutkulu müziğini ve dansını İş Sanat seyircisiyle ilk kez buluşturacak. Luis Bravo’nun yönetiminde, 12 dansçı ve dokuz müzisyenle sahne alacak topluluk, tangonun Arjantin’in ara sokaklarından doğup yükselişinin hikâyesini müzik ve dans aracılığıyla anlatacak. 

Türkiye İş Bankası Resim Heykel Müzesi’nin etkinlik mekânı BlackBox Salonu mayıs ayı boyunca çeşitli konuşmalara ve gösterimlere ev sahipliği yapacak. 11 Mayıs’ta İş Bankası Resim ve Heykel Müzesi Kurucu Küratörü Prof. Dr. Gül İrepoğlu, müzenin “İstanbul’un Resmi” başlıklı süreli sergisinden hareketle katılımcıları “Resimlerle Beykoz’dan Adalara” doğru bir yolculuğa çıkaracak. 17 Mayıs ve 18 Mayıs’ta düzenlenecek “Müzede Şiir Var” serisinde bu ‘ayın konuğu’ Sait Faik Abasıyanık olacak. 25 Mayıs’ta 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film Ödülü’nü kazanan “Kim Mihri”, sanatseverlerle buluşacak.   

Kendine özgü mizah anlayışı, çizgileri ve yarattığı karakterler ile Türkiye’nin önde gelen karikatüristlerinden Latif Demirci’nin yaklaşık yarım asırlık sanat hayatı, İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde 30 Haziran’a kadar açık olacak “Yazan-Çizen LATİF DEMİRCİ” sergisiyle anılıyor. Küratörlüğünü sanatçının kızı Yasemin Demirci ile yakın dostu, gazeteci İhsan Yılmaz’ın yaptığı serginin tasarımını Emre Senan üstlendi. 

Müziğin devleri bir arada

Türkiye İş Bankası’nın 100. yılına özel gerçekleştirilecek sezon sonu gala konserinde Volkswagen Arena klasik müziğin devlerini ağırlayacak. 28 Mayıs’ta gerçekleşecek olan kapanış konserinde, 70 yılı aşkın süredir sahnelerde olan opera tarihinin efsane tenorlarından Placido Domingo; ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan Murat Karahan ile New York Metropolitan Operası başta olmak üzere dünyanın saygın opera sahnelerinde hayranlarıyla buluşan Elena Stikhina bir araya gelecek. Orkestra şefi Carlo Tenan yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın eşliğinle bu üç dev isim birlikte klasik müziğin en güzel eserlerini seslendirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x