Türk kağıt alışveriş poşeti ABD’de tartışma yarattı

Gökmen Mert KURAL

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu (USITC), ABD Ticaret Bakanlığı’nın rayiç değerinin altında satıldığını tespit ettiği kağıt alışveriş poşetlerinin Türkiye’den ithal edilmesi nedeniyle bir sektörün maddi zarara uğradığını belirledi.

Başkan David S. Johanson ve Komisyon Üyeleri Rhonda K. Schmidtlein, Jason E. Kearns ve Amy A. Karpel olumlu oy kullandı.

Komisyonun olumlu tespiti sonucunda ABD Ticaret Bakanlığı, bu ürünün Türkiye’den ithalatına anti-damping vergisi emri çıkaracak.

BİRLİKLER UYARILMIŞTI

Türkiye Ticaret Bakanlığı, ihracatçı birliklerine şubat ayında gönderdiği yazıda 3 Ocak 2024 tarihli ABD Resmi Gazetesi Federal Register’da ön bulgulara ilişkin yayımlanan bildirimde ihracatçı firmalar için %26-32-%47,56 oranlarında geçici damping marjları belirlendiği ve ABD makamlarının 75 gün içerisinde damping soruşturmasına dair nihai kararı yayımlamaları beklendiğini duyurmuştu. ABD yönetimi yerli üreticileri tarafından Kamboçya, Çin, Kolombiya, Hindistan, Malezya, Portekiz, Tayvan, Vietnam’ın yanı sıra Türkiye menşeli kağıt alışveriş torbalarının ve çantalarının ithalatına yönelik soruşturma açmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x