Haşlanmış Yumurtanın Suyunu Sakın Dökmeyin! İşte Sizi Şaşırtacak 5 Harika Kullanım Alanı

Haşlanmış yumurtanın sağlığa olan katkısını artık pek çok kişi bilir. Ancak, haşlanmış yumurtanın suyunun da sağlık için inanılmaz faydalar sunduğunu biliyor muydunuz?

Yumurta, içeriğindeki protein ve kalsiyum ile son derece faydalı bir besindir. Ancak, son araştırmalar, yumurta kabuğundaki kalsiyum miktarının da oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.

Zengin protein ve kalsiyum kaynağı olan yumurta, öğünlerde sıkça tercih edilen bir besindir. Yumurtanın haşlanarak tüketilmesi ise en yaygın yöntemlerden biridir.

Yumurtayı bir tencereye koyarız, üzerine su ekler ve kaynatırız. İstenilen kıvama gelene kadar kaynatıp suyunu dökeriz ve kabuğunu soyarız. Ancak, haşlanmış yumurta suyunu dökmek yerine nasıl kullanabileceğinizi biliyor musunuz?

Araştırmalar, yumurtanın ve haşlama suyunun sadece beslenme açısından değil, başka alanlarda da faydalı olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler ışığında, artık haşlanmış yumurta suyunu kesinlikle dökmeyeceksiniz. Ancak, yumurtaları haşlamadan önce iyice yıkamanızı öneririz.

YUMURTA HAŞLAMA SUYUNUN FAYDALARI NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

KEMİK ERİMESİ VE KEMİK AĞRILARINA KARŞI ETKİLİ

Yumurtayı kaynattığınız su, yumurta kabuğundaki kalsiyumdan daha fazla kalsiyum içerir. Bu nedenle, haşlanmış yumurta suyu kemik erimesi ve kemik ağrıları gibi rahatsızlıklara iyi gelebilir.

KİREÇ SÖKÜCÜ OLARAK KULLANILABİLİR

Kireçten arındırmak için tencere ve çaydanlıkta kaynatılmış yumurta suyu kullanabilirsiniz. Bir tencereye yumurta kabuklarını koyun, kaynatın ve içine biraz sirke ekleyin. Kirecin nasıl yok olduğunu göreceksiniz.

BİTKİLERİNİZİ CANLANDIRIR

Yumurta suyu içerdiği kalsiyum sayesinde bitkiler için faydalıdır. Bitkilerinizi sıradan su yerine haşlanmış yumurta suyuyla sulayarak canlandırabilirsiniz.

DAHA SAĞLIKLI VE PARLAK SAÇLAR

Haşlanmış yumurta suyunu saçlarınıza uygulayarak kullanabilirsiniz. Yumurta suyu, içerdiği bol miktarda protein sayesinde saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olabilir.

Özellikle kuru saçlar için bu yöntem oldukça faydalıdır. Yumurta suyu kullanarak daha parlak ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

YUMURTA KABUĞU HAKKINDA BİLGİLER

Yumurta kabuğu içerdiği kalsiyum ve zengin mineraller nedeniyle sık sık yenilip yenmediği ile gündeme geliyor. Uzmanlar nefes borusuna kaçmayı ve boğaza zarar vermeyi önleyecek kadar iyi öğütüldüğünde yumurta kabuğu tüketmenin faydalı olabileceğini ifade ediyor.

Norveç’te insanlar, yumurta kabuklarını kahve çekirdekleriyle birlikte öğütüp sabah kahvelerine katarak ekstra kalsiyum alırlar. Ayrıca, yumurta kabukları kahvedeki asidin bir kısmını alarak kahvenin daha yumuşak bir tat almasını sağlarlar.

Yumurta kabuğu tüketirken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta, zararlı bakterilerden kurtulmak için kabukları kaynatıp öğütmenizdir.

Günlük olarak 2,5 gram yumurta kabuğu tozu almanız yeterlidir. Fazla tüketim böbrek taşı ve kalp krizi riskini artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x